Square Moves $50 Milionów w Rezerwach Spółki na Bitcoina

W tym roku obserwuje się wzrost zainteresowania krypto walutą instytucjonalną, a firmy przenoszą większą część swoich aktywów na kryptońskie. Najnowszą firmą, która wskoczyła do tego pociągu jest Square, procesor płatności kierowany przez założyciela Twittera, Jacka Dorseya.

Więcej zakładów na Bitcoin

Wcześniej w dniu dzisiejszym firma z Doliny Krzemowej ogłosiła, że nabyła 4 709 BTC o wartości około 50 mln USD w czasie prasy. Opisując to posunięcie, firma Square wyjaśniła swoje przekonanie, że waluty kryptograficzne są narzędziem upodmiotowienia gospodarczego, które pozwala każdemu uczestniczyć w systemie gospodarczym bez granic.

Biorąc pod uwagę, że firma koncentruje się również na poprawie integracji finansowej, zakup krypto walut jest tylko z nim zgodny. Firma dodała, że zakupione Bitcoins stanowiły na koniec drugiego kwartału około jednego procenta jej aktywów ogółem.

Square jest jedną z firm, która odniosła ogromne korzyści z zaangażowania w kryptoteki. Firma usług finansowych ogłosiła w drugim kwartale, że zarobiła 875 mln dolarów przychodów z handlu Bitcoinami na Cash App, swojej kryptońskiej spółce zależnej.

Wyniki kwartalne wykazały 600-procentowy wzrost przychodów i 710-procentowy wzrost zysku brutto w tym samym okresie w 2019 roku. Zysk brutto również wzrósł o 150 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem roku. Działalność związana z Bitcoinami stanowiła około 2,85 proc. całego zysku brutto firmy w tym kwartale, który wyniósł 597 mln dolarów.

Jednakże działalność związana z Bitcoin Cash App również pochłonęła 858 mln dolarów w wydatkach kwartalnych, co dało zysk całego oddziału w wysokości 17 mln dolarów. Aktywni użytkownicy aplikacji Cash App to obecnie również 30 mln dolarów.

Bitwa o Wieloryby

Firma z Doliny Krzemowej dołącza do obszernej listy firm, które chcą przekształcić znaczną część swoich aktywów w Bitcoin. Najważniejszym z nich jest firma MicroStrategy, dostawca rozwiązań z zakresu business intelligence.

W ciągu ostatnich kilku tygodni firma MicroStrategy z siedzibą w Wirginii znajdowała się w fazie intensywnych zakupów. W lipcu gigant technologiczny potwierdził w komunikacie prasowym, że zmienił swoją główną bazę aktywów na Bitcoin, kupując 21 454 BTC za 250 mln USD.

Firma poinformowała Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) kilka dni później, że może przechylić zakup jeszcze większej części aktywów, i spełniła tę obietnicę, kiedy dyrektor generalny Michael Saylor ogłosił nabycie dodatkowych 16.796 BTC za 175 milionów dolarów. MicroStrategy, dysponująca obecnie około 425 milionami dolarów w Bitcoin, znalazła się w doskonałej pozycji do zabezpieczenia tego aktywa.

Głównym czynnikiem instytucjonalnym pozostaje jednak Grayscale Investments. Grayscale jest największą na świecie firmą zajmującą się zarządzaniem aktywami, która zarządza aktywami o wartości ponad 5 mld USD. Dwa tygodnie temu, dane z firmy bybt.com zajmującej się analizą kryptograficzną potwierdziły, że dodała ona do swoich rezerw kolejne 17 000 BTC, za cenę około 186 milionów dolarów.

W Grayscale znajduje się obecnie pod zarządem 449 900 monet, których wartość wynosi około 4,9 miliarda dolarów, a wartość jednego BTC to 10 890 dolarów. Oznacza to, że firma posiada 2,4% całkowitej kapitalizacji rynku Bitcoinów.

Całkowita podaż Bitcoinów ma limit 21 milionów. W obiegu jest 18,5 mln, z czego tylko około 2,5 mln żetonów BTC pozostało do wydobycia. Nawet gdyby Grayscale przestał dziś kupować, nadal kontrolowałby około 2% całkowitej podaży BTC.